| Object Number | 2017-23-160 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | South America |
| Culture Area | South American Culture Area |
| Date Made | 100-1500? |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | White marble (?) mask, human face, mouth and eyes. |
| Length | 16.4 cm |
| Width | 11.6 cm |
| Depth | 6.6 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




