Animal Figurine
2017-23-156
From: Costa Rica
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-156 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Diquis |
| Provenience | Costa Rica |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 800-1400 |
| Section | American |
| Materials | Stone | Red Pigment |
| Description | Small stone animal figurine with moddled uneven surface that holds remnants of red pigment. |
| Height | 11.1 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 10.3 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




