Metate Fragment
2017-23-155
From: Costa Rica
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-155 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Costa Rica |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 800-1200 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Fragment of stone metate showing face with open mouth, teeth, nose of animal figure, possibly feline (?) |
| Height | 12.1 cm |
| Length | 21.3 cm |
| Width | 13.8 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




