| Object Number | 2017-23-154 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chiriqui |
| Provenience | Panama |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 300-900 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Bulbous cream colored ceramic vessel with pour spout and animal (?) head at oposite shoulders. |
| Height | 23.5 cm |
| Width | 23.5 cm |
| Depth | 22.4 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-48 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




