Animal Figurine
2017-23-153
From: Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-153 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona uncertain |
| Provenience | Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 100-1550 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Crude animal figure of stone. Long tail, four legs, down turned head and nose. |
| Length | 5 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




