Ground Stone Tool
2017-23-133
From: Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-133 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1550 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | "Manzanillas" |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 9.8 cm |
| Depth | 3.2 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | S-73 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




