Figurine
2017-23-115
From: Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-115 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1550 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Cylindrical stone human figurine with straight cut lines marking features of face and body. |
| Height | 17.9 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Depth | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | 6 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




