Figurine
2017-23-114
From: Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-114 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1550 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Cylindrical stone depicts human figure with features suggested in simple cut lines at head, face, eyes, shoulders, chest, legs. |
| Height | 18.4 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Depth | 3.8 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




