Snowshoe
97-84-2113A
From: North America | United States of America | Minnesota | Beltrami County | Red Lake
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-2113A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ojibwa |
| Provenience | North America | United States of America | Minnesota | Beltrami County | Red Lake |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Bark | Wood | Pitch |
| Description | Wooden frame made from a single piece of wood, bent and secured at the back end. Hide netting is attached in the middle of the frame, separated in three sections. |
| Length | 119 cm |
| Width | 35.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-2113A - Old Museum Number | 17952 - ANSP Number | I 826 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



