Double Vessel
2017-23-80
From: Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-80 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1550 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Double vessel made of clay with two standing turtle heads back to back with central handle. Punctate and scroll designs. |
| Height | 8.2 cm |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-92 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




