Ocarina
2017-23-76
From: Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-76 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1550 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Clay whistle, possibly animal due to prominent upturned nose, upturned winged or feather headdress and small ear spools. Bat? Geometric line and dot design on body/garment. |
| Height | 4.5 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 2.9 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




