Ocarina
2017-23-73
From: Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-73 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1550 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Crude human form of grey ceramic, decorated with horizontal incised lines and punctate design. Elaborate garments, lines and circle motifs, elaborate headdress. Detailed face including what appears to be beard. |
| Height | 5.2 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Depth | 2.4 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




