Ocarina
2017-23-70
From: Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-70 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1550 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Small standing male figurine whistle. Hands at side. Hole at navel. |
| Height | 5.5 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Depth | 2.2 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




