Ocarina
2017-23-69
From: Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-69 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1550 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Small anthropomorphic whistle with bared teeth, holdling something over shoulders. |
| Height | 4.6 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Depth | 1.7 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C135 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




