Rattle
2017-23-68
From: Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-68 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1550 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Crude ceramic human female with punctate design, elaborate headdress, open mouth, earspools, necklace. |
| Height | 13.4 cm |
| Width | 9.1 cm |
| Depth | 6.2 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-130 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




