Bowl
2017-23-66
From: Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-66 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tairona |
| Provenience | Colombia | Sierra Nevada de Santa Marta |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1550 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Ceramic vessel with wide straight neck and short outurned rim. Face, tail and possible flippers suggest turtle(?). |
| Height | 9.6 cm |
| Length | 14.1 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-58 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




