Effigy Vessel
2017-23-63
From: Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-63 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Narino-Carchi |
| Provenience | Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1250-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Conical vessel with bulbous base and side, slightly flared rim. Reddish polished surface with black geometric overall pattern on body and rim width. |
| Height | 36.7 cm |
| Width | 20 cm |
| Depth | 15 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




