Mask
2017-23-61
From: Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-61 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Narino-Carchi |
| Provenience | Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1250-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Red Ware |
| Description | Clay mask in reddish color with three raised ridges across forehead, open eyes and mouth, elongated nose. |
| Height | 22.1 cm |
| Width | 24.1 cm |
| Depth | 11.6 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-20 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




