Burial Urn Lid
2017-23-58
From: Colombia | Northern Colombia | Rio Magdalena
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-58 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Colombia | Northern Colombia | Rio Magdalena |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Lid of clay depicts human face with holes at ears, raised facial features, small upturned hands. |
| Height | 24.5 cm |
| Width | 37.3 cm |
| Depth | 25.8 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




