Ocarina
2017-23-55
From: Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-55 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Narino-Carchi |
| Provenience | Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1250-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay | Slip |
| Description | Black snail shaped whistle with animal, possibly monkey perched at top. |
| Length | 17.4 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Depth | 7.7 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




