Ocarina
2017-23-53
From: Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-53 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Narino-Carchi |
| Provenience | Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1250-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay | Slip |
| Description | Snail shaped with reddish polished surface and white geometric design. |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Depth | 6.8 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-93 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




