Ocarina
2017-23-52
From: Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-52 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Narino-Carchi |
| Provenience | Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1250-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay | Slip |
| Description | Snail shaped whistle, reddish polished surface with band of white geometric design. |
| Length | 15.7 cm |
| Width | 6.9 cm |
| Depth | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-115 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




