Mask
2017-23-51
From: Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-51 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Narino-Carchi |
| Provenience | Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1250-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Red Ware |
| Description | Clay mask with open eyes, nasal passages and mouth. High foread depicts geometric design. Lower lip includes horizontal markings. Holes on either side above temples. |
| Height | 22.7 cm |
| Width | 15.5 cm |
| Depth | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-18 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




