Bead String
E10898B.2
From: Sudan | Nubia | Buhen
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E10898B.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan | Nubia | Buhen |
| Locus | K45 |
| Period | Middle Kingdom | Twelfth Dynasty |
| Date Made | 1938-1759 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Gold |
| Iconography | Lion | Hawk | Fly | Flower |
| Description | String of gold cylinder beads. |
| Length | 38.1 cm |
| Width | 0.12 cm |
| Depth | 0.08 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Buhen; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1910 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



