| Object Number | 29-128-2630 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mediterranean |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Glass |
| Description | Forty-one glass (possibly game) pieces arranged in the original carrying/display case. Nine of the pieces are loose. |
| Height | 4 cm |
| Length | 37 cm |
| Width | 28.8 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 2631 - Sommerville Gem Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




