Vessel
2017-23-50
From: Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-50 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Narino-Carchi |
| Provenience | Colombia | Northern Colombia | Highland Narino Region |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1250-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay | Slip |
| Description | Seated female figure, possibly pregnant, with outstreached legs, hands positioned as if holding stomach. Horizontal diamond markings faintly visible on face. |
| Height | 20.7 cm |
| Width | 13.3 cm |
| Depth | 19.3 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | 185 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




