Burial Urn
2017-23-47
From: Northern Colombia | Rio Magdalena
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-47 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chimila |
| Provenience | Northern Colombia | Rio Magdalena |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Large vessel in shape of rounded human body with small arms and hands. Orange ware wtih small pedistal. Ends at neck opening, no head. |
| Height | 49.2 cm |
| Width | 27.5 cm |
| Depth | 27 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




