Amulet (uncertain)
Bead (uncertain)
2017-23-46
From: Northern Colombia
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sinu |
| Provenience | Northern Colombia |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 600-1500 |
| Section | American |
| Materials | Animal Shell | Bead |
| Description | Shell ornament in the shape of a monkey with long tail and blue eye. |
| Height | 5.21 cm |
| Length | 4.1 cm |
| Depth | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




