| Object Number | 2017-23-45 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sinu |
| Provenience | Northern Colombia |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 600-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay | Gold |
| Description | Standing female figuring wearing skirt wears gold hoop earrings inserted into clay at earlobes. |
| Height | 12.5 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Depth | 4.7 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-150 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




