| Object Number | 2017-23-44 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sinu |
| Provenience | Northern Colombia |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 600-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Clay figurine depicts elderly looking human figure, thin arms, small legs, headdress, neck ornament. |
| Height | 19.5 cm |
| Width | 16 cm |
| Depth | 13.2 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-82 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




