| Object Number | 2017-23-42 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sinu |
| Provenience | Northern Colombia |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 600-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Standing female figure holding bowl. Made of clay. Large ear holes, large nose ornaments, incised decorative markings at neck. Remnants of blue pigment in bowl, and red pigment on arms. |
| Height | 19.8 cm |
| Width | 11 cm |
| Depth | 11.2 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-153 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




