Figurine
2017-23-40
From: Colombia | Middle Cauca Region | Caldas Complex
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Quimbaya |
| Provenience | Colombia | Middle Cauca Region | Caldas Complex |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1400 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Clay seated male figurine, flat with square head and body, simple down curved arms and legs. Holes across headdress, at torso, and upturned hand. Raised nose. Straight mouth. |
| Height | 25.5 cm |
| Width | 17 cm |
| Depth | 9.1 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




