Figurine
2017-23-37
From: Colombia | Middle Cauca Region | Caldas Complex
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Quimbaya |
| Provenience | Colombia | Middle Cauca Region | Caldas Complex |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 1000-1400 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Seated male with small arms held at front, elaborate incised leg bands and arm bands. Small ears. |
| Height | 28.3 cm |
| Width | 27.6 cm |
| Depth | 12.7 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




