Mask
2017-23-33
From: Colombia | Cauca Valley
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-33 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Calima |
| Provenience | Colombia | Cauca Valley |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 300-1600 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Clay mask of human with open eyes and mouth, piereced ear lobes. Surface is reddish orange with incised circle designs across cheeks, chin and sides of forhead. |
| Height | 10.7 cm |
| Width | 11.6 cm |
| Depth | 5.7 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-109 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




