Effigy Vessel
Bottle
2017-23-30
From: Colombia | Cauca Valley
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Calima |
| Provenience | Colombia | Cauca Valley |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Date Made | 300-1600 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Double spout and bridge bottle |
| Height | 14.3 cm |
| Length | 12.1 cm |
| Width | 13.3 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-36 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




