Effigy Vessel
2017-23-29
From: Coastal Ecuador
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Manteno |
| Provenience | Coastal Ecuador |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 850-1500 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Brown Ware |
| Description | Small clay vessel with animal face with pointed nose, open mouth and bulging eyes at lip, stone polished surface in black/grey tones. |
| Height | 14.3 cm |
| Width | 10.11 cm |
| Outside Diameter | 9.4 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-111 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




