Figurine
2017-23-28
From: Coastal Ecuador | Coastal Colombia
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tumaco-La Tolita |
| Provenience | Coastal Ecuador | Coastal Colombia |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 500 BCE - 500 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Hollow clay human female? figurine with headdress, v-neck ornamentation, hip garment and possibly leg bands. |
| Height | 29.01 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Depth | 8.3 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-13 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




