Effigy Vessel
2017-23-27
From: Coastal Ecuador | Coastal Colombia
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tumaco-La Tolita |
| Provenience | Coastal Ecuador | Coastal Colombia |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 500 BCE - 500 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | White bird effigy, small baby bird with small pointed beak, open eyes, and outstreatched wings (missing). |
| Height | 12.09 cm |
| Length | 12.5 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-120 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




