Figurine
2017-23-25
From: Coastal Ecuador | Coastal Colombia
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-25 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tumaco-La Tolita |
| Provenience | Coastal Ecuador | Coastal Colombia |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 500 BCE- 500 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Small figurine of clay, human face and body of figure faintly visible, unglazed biscuit ware, break across middle, repaired. |
| Height | 10 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | 206 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




