Grater
2017-23-17
From: Coastal Ecuador | Coastal Colombia
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tumaco-La Tolita |
| Provenience | Coastal Ecuador | Coastal Colombia |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 500 BCE - 500 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Grater in shape of fish, face in profile with upturned nose. |
| Length | 16.8 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Depth | 1.8 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | 203 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




