Side Blade Fragment
69-16-496
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-496 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | Floor midden, N7.15:W8.50 |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Description | Broken on one end. Flaked on both surfaces. Remaining edges have been retouched. |
| Length | 1.8 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.