Grater
2017-23-12
From: Coastal Ecuador | Coastal Colombia
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tumaco-La Tolita |
| Provenience | Coastal Ecuador | Coastal Colombia |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 500 BCE - 500 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | White fish (?) grater made of clay, grating surface made with punctate markings. Pointed tail, head seen from above rather than in profile. |
| Length | 28 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Depth | 2.3 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | 196 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




