Mask
2017-23-8
From: Coastal Ecuador | Coastal Colombia
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tumaco-La Tolita |
| Provenience | Coastal Ecuador | Coastal Colombia |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 500 BCE - 500 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Crude clay mask in human/animal form with large flat ears, open smiling mouth showing teeth, open eyes, and curved beak nose. Holes at ear lobes. Unglazed, creamy white in color. |
| Height | 26.7 cm |
| Width | 29.8 cm |
| Depth | 11.5 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-29 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




