Incensario Lid
Incense Burner Lid
2017-23-7
From: Coastal Ecuador | Coastal Colombia
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tumaco-La Tolita |
| Provenience | Coastal Ecuador | Coastal Colombia |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 500 BCE - 500 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | White clay vessel with crowched body of human/monkey figure wearing elaborate ear and neck decorations, hands/paws joined at center. Flared lip and base. |
| Height | 24 cm |
| Width | 17.09 cm |
| Depth | 16.99 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-121 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




