| Object Number | 2017-23-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jama Coaque |
| Provenience | Coastal Ecuador |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 500 BCE- 500 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay | Gold |
| Description | Very nice figurine of clay depicts seated male with headdress of 7 small birds, decorated tunic, beaded necklace, hands holding what may be fruit, large ear spools and gold nose ring inserted. |
| Height | 31.6 cm |
| Width | 20 cm |
| Depth | 13.7 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-70 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




