| Object Number | 2017-23-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guangala |
| Provenience | Coastal Ecuador |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 500 BCE- 500 CE |
| Section | American |
| Materials | Clay | Slip |
| Description | Clay figurine depicting male with arms around female. |
| Height | 12.9 cm |
| Width | 8.41 cm |
| Depth | 3.71 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-91 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




