| Object Number | 2017-23-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chorrera |
| Provenience | Coastal Ecuador |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 800-400 BCE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Hollow headrest made of clay, rectangular with upturned ends. Brownish red exterior paint, inside surface unpainted. Hole at center of upper surface. |
| Height | 8.79 cm |
| Length | 18.01 cm |
| Width | 10.21 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C-65 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




