Figurine Head
2017-23-1
From: Coastal Ecuador
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chorrera |
| Provenience | Coastal Ecuador |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 800-400 BCE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Creamy white head with horizontal slit eyes and slightly upturned mouth, ear holes. |
| Height | 15.01 cm |
| Width | 14 cm |
| Depth | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | C123 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




