Arrowhead
73-5-90.1
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iran | Hasanlu
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 73-5-90.1 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iran | Hasanlu |
| Archaeology Area | W31E(5)[3]/112 |
| Period | Hasanlu Period IV |
| Date Made | 1000-800 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Iron |
| Description | Corroded mass of small arrow heads lined up with tip in same direction. |
| Length | 6.8 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project; Robert H. Dyson Jr., 1973 |
| Other Number | HAS72-N290 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




