Spoon
CG2017-3-40.14
From: Insular Southeast Asia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG2017-3-40.14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Insular Southeast Asia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Metal spoon, bowl with pointed tip. Sheet from which bowl is made narrowed and curled around to make hollow tube for mounting on handle. |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Thickness | 1.4 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



